VVD wil krachtigere invoering taaleis in de bijstand

Wethouder Arjan Vliegenthart wil de nieuwe taaleis in de bijstand in Amsterdam ‘ultralight’ gaan uitvoeren. Amsterdam gaat geen toetsen afnemen bij mensen die zich melden voor een uitkering. VVD-raadslid Marianne Poot is het daar niet mee eens: ‘Het is essentieel om de Nederlandse taal te spreken bij het vinden van werk. Door deze taaleis te negeren ontneemt de wethouder mensen de kans om zich te bekwamen in de Nederlandse taal.’

Volgens de wethouder zou er onvoldoende geld beschikbaar zijn om de taaleis goed uit te voeren, ongeacht het kwart miljoen dit jaar en de €500.000 die in volgende jaren beschikbaar is. In Trouw zei de wethouder dat de VVD gevoelig zou zijn voor het argument dat zonder extra geld men ook niks extra’s kan eisen. Marianne Poot: ‘Het is niet netjes van de wethouder om ons woorden in de mond te leggen. Bovendien geeft het college wel 4 ton uit aan gratis dierenartsen voor minima. Ik zou dat geld liever anders besteden om mensen aan het werk te helpen.’ 

Wat de VVD betreft kan Amsterdam relatief eenvoudig de taaleis alsnog hanteren. ‘In een intakegesprek is het heel gemakkelijk om naar diploma’s te vragen of om in te schatten of iemand de taal wel of niet voldoende machtig is. Op het moment dat de klantmanager daarover twijfelt kan een toets ingezet worden’, aldus Marianne Poot.